Ցանկանու՞մ եք ձեռք բերել ժամանակակից անշարժ գույք ԱՄՆ դոլարով։
Մեր էներգաարդյունավետ հիփոթեքի միջոցով կարող եք օգտվել վարկավորման արտոնյալ պայմաններից B կամ ավելի բարձր Էներգաարդյունավետության ցուցանիշ ունեցող գույք գնելու դեպքում:
Առավելություններ
- Կատարեք ներդրում՝ ձեռք բերելով էներգաարդյունավետ տունԷներգաարդյունավետության B կամ ավելի բարձր ցուցանիշը նշանակում է, որ Ձեր տան էներգիայի ծախսերը կլինեն ավելի նվազեցված, ինչի շնորհիվ կխնայեք գումար
- Ստացեք նորարական լուծումներԲացահայտեք կլիմայական խնդիրների հաջորդ սերնդի լուծմները՝ խնայելով էներգիա և նվազեցնելով Ձեր ամսական վճարումները
- Արտոնյալ պայմաններՕգտվեք նվազեցված տոկոսդրույքներից ի համեմատ մեր ստանդարտ հիփոթեքային վարկի առաջարկի
- 20% կանխավճարՆախապես վճարեք Ձեր անշարժ գույքի առնվազն 20%-ը, իսկ մնացած մասը կֆինանսավորի Բանկը
- Ստացեք վարկն առանց տրամադրման վճարիԷներգաարդյունավետ վարկերի դեպքում վարկի տրամադրման վճար չի գործում
- Ստացեք cashback Ձեր վարկի մարումներիցՁեր վարկի առաջին երեք օրացուցային տարիների ընթացքում մենք ձեր բանկային հաշվին կվերադարձնենք վարկի վճարված տոկոսների 5%-ը (վերադարձի առավելագույն գումարը կազմում է 100,000 ՀՀ դրամ1)
Հաճախորդների խումբ | Տարեկան անվանական տոկոսադրույք | Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք |
---|---|---|
Ստանդարտ | 8% | 8.56% - 10.91% |
Plus և Status | 8% | 8.53% - 10.86% |
Հաճախորդների խումբ | Ստանդարտ |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք | 8% |
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 8.56% - 10.91% |
Հաճախորդների խումբ | Plus և Status |
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 8.53% - 10.86% |
ՈՒշադրություն. վարկի անվանական տոկոսադրույքը կարող է փոփոխվել բանկի կողմից մանրածախ հաշվարկային տոկոսադրույքի փոփոխության դեպքում(ՄՀՏ):
Կարևոր է իմանալ․ վարկի տոկոսագումարը հաշվարկվում է տարեկան անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա։ Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան է վարկն արժենալու վարկառուի համար՝ տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում:
Ուշադրություն․ լողացող անվանական տոկոսադրույքը կարող է փոփոխվել վարկի գործողության ընթացքում ոչ ավել քան տարին երկու անգամ: Նախատեսված առավելագույն և նվազագույն շեմը սահմանվում է վարկի անվանական տոկոսադրույքի նկատմամբ, որը չի կարող գերազանցվել վարկի գործողության ամբողջ ընթացքում: Լողացող անվանական տոկոսադրույքը չի կարող բարձրանալ կամ իջնել ավելի քան 7 տոկոսային կետով վարկի գործողության ամբողջ ընթացքում:
ԱՄՆ դոլարով վարկի դիմելուց առաջ անհրաժեշտ է հնարավորինս մանրամասն կշռադատել Ձեր որոշումը, քանզի արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունները կարող են էական ազդեցություն ունենալ փաստացի մարվող գումարների և Ձեր վարկային պարտավորությունների մեծության վրա:
ԱՄՆ դոլարով վարկերի դեպքում վարկի հաշվեգրված տոկոսագումարները,կարող են վճարվել ՀՀ դրամով կամ ԱՄՆ դոլարով, համաձայն Ձեր կողմից տրված գրավոր հանձնարարականի: ՀՀ դրամով վճարելու պարագայում փոխարկումն իրականացվում է մարման պահի դրությամբ Բանկի կողմից սահմանված արտարժույթի վաճառքի փոխարժեքով:
3.2% + 4.8% = 8%
4.8% - Հաստատուն մարժա ԱՄՆ դոլարով ձեռքբերման վարկերի համար
Մանրամասներ
Պայմաններ և սակագներ
Մարման կարգը
Լրացուցիչ տեղեկատվություն
1 Cashback-ից օգտվելու համար իրավասու են բոլոր այն հաճախորդները, ովքեր գումարի վերադարձի օրը չունեն ժամկետանց պարտավորություներ։ Վճարված տոկոսների 5%-ի վերադարձը կկատարվի յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա հունվարին:
2 ՀՀ ռեզիդենտ են համարվում այն անձինք, ովքեր առնվազն մեկ տարի բնակվում են Հայաստանում՝ հիմնավորված համապատասխան փաստաթղթերով:

Looking to buy a property in USD?
An Energy Efficient Mortgage can help you to enjoy preferential lending terms for homes with an Energy Performance rating of B or above.
- Invest in a more sustainable propertyAn Energy Performance Certificate rating of B or above means your home will be better insulated to reduce energy costs and help you to save money.
- Innovate to save moneyUnlock next generation climate solutions to save energy and reduce your monthly bills.
- Unlock preferential interest ratesEnjoy reduced interest rates compared to our standard mortgage loan offer.
- 20% prepaymentPay as little as starting from 20% of the amount of your new modern home in advance and get the rest funded by Bank.
- No Loan Provision FeeWe will waive our standard loan provision fees for Energy Efficient loans.
- Earn cashback on your loan repaymentsFor the first three calendar years of your loan, we will credit 5% of paid loan interest back to your bank account (max return amount is AMD 100,0001)
Customer segment | Floating annual nominal interest rate | Annual percentage rate |
---|---|---|
Standard | 8% | 8.56% - 10.91% |
Plus and Status | 8% | 8.53% - 10.86% |
Customer segment | Standard |
Floating annual nominal interest rate | 8% |
Annual percentage rate | 8.56% - 10.91% |
Customer segment | Plus and Status |
Annual percentage rate | 8.53% - 10.86% |
Attention: The nominal interest rate may be changed by the bank in case of bank retail base rate changes.
Important: The interest amount of the loan is calculated based on the annual nominal interest rate. The annual percentage rate (APR) indicates how much the loan would cost to the borrower in case of repayment of the interest amount and other payments under the defined timeline and terms.
Attention: Floating nominal interest rate can be changed during the loan lifecycle no more than 2 times in a year. Maximum and minimum thresholds are set for the nominal interest rate of the loan, which cannot be exceeded during the lifecycle of the loan. In case of floating interest, the maximum increase and decrease of the threshold of the nominal interest rate is defined as +/-7 interest point.
Before applying for a loan in USD, it is necessary to consider the decision in detail, as changes in the exchange rate of foreign currency can have a significant impact on the actual repayment amount and the size of your loan obligations.
Interest for the loans with foreign currency can be paid either with the currency of the loan or in Armenian Drams as per customer’s preference and based on the provided respective instruction. In case of paying in AMD, the transfer is carried out at the selling rate of foreign currency set by the Bank at the time of repayment.
For the calculation of APR the foreign exchange rate published on Central Bank official website is being used. The APR may vary as a result of the above-mentioned rate change.
For USD loans, this is calculated at Bank’s USD retail base rate plus constant margin and is currently equal to:
3.3% + 4.7% = 8%
3.3% - Bank’s USD Retail Base Rate
4.7% - Constant margin for purchase loans in USD
Product overview
Borrowing
Repayments
Additional information
1 Customers with no overdue obligations at the date of refund will be eligible for return. Return of 5 % of paid interest will be effected in January of each calendar year.
4 The mentioned tariff is applicable to insurance policies arranged through HSBC Bank Armenia, which acts as an agent of the INGO Armenia Insurance company. Please note that arranging motor insurance via HSBC is optional, and you can arrange an insurance policy with any company approved by HSBC.
For PLUS/STATUS customers the annual insurance rate for property purchased with a loan provided by HSBC Bank Armenia CJSC is 0.16% of the sum insured during the term of the loan agreement.