Ավանդների հատուցման երաշխավորման պայմանների և կարգի մասին
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ: Խնդրում ենք մինչև ավանդային պայմանագիրը ստորագրելը ծանոթանալ սույն փաստաթղթի դրույթներին:
Ձեր ավանդի հատուցման երաշխավորողն է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամը (այսուհետև` Հիմնադրամ): Հիմնադրամի գտնվելու վայրը`
ՀՀ, ք. Երևան 0010, Մ. Խորենացի 15, "Էլիտ Պլազա" բիզնես կենտրոն, Հեռախոսը` +374 (10) 58 35 14, ինտերնետային կայքը` www.adgf.am
Սույն ծանուցման բոլոր սահմանումները համապատասխանում են «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (այսուհետ` Օրենք) սահմանումներին:
Հատուցման դեպքը
Ձեր երաշխավորված ավանդը ենթակա է հատուցման հետևյալ դեպքերում.
5.1. Եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բանկը ճանաչվում է անվճարունակ և Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի (այսուհետ` Կենտրոնական բանկ) խորհրդի որոշմամբ հաստատվում է բանկի կողմից օրենքով և պայմանագրերով սահմանված ժամկետներում ավանդները վերադարձնելն ի վիճակի չլինելու փաստը կամ
5.2. Եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բանկը սնանկ է ճանաչվում (այսուհետ` անվճարունակ բանկ):
Երաշխավորված ավանդի առավելագույն չափը և հաշվարկման կարգը
Երաշխավորված ավանդների հաշվարկման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի 2008 թվականի օգոստոսի 26-ի թիվ 261-Ն որոշմամբ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ: Ձեր` նույն բանկում ունեցած բոլոր դրամային ավանդները համարվում են մեկ դրամային ավանդ, բացառությամբ չերաշխավորված ավանդների, և Ձեր` նույն բանկում ունեցած բոլոր արտարժութային ավանդները համարվում են մեկ արտարժութային ավանդ, բացառությամբ չերաշխավորված ավանդների:
Այն դեպքում, երբ բանկի նկատմամբ Ձեր բանկային ավանդը ձևավորվել է բանկի` մեկ կամ մի քանի բանկերի միացման արդյունքում, ապա յուրաքանչյուր միացող բանկում Ձեր ունեցած բանկային ավանդը դիտվում է որպես առանձին բանկային ավանդ` Օրենքով սահմանված կարգով:
Ավանդի արժութային կառուցվածքը |
Եթե նույն բանկում ունեք միայն դրամային ավանդ |
Եթե նույն բանկում ունեք միայն արտարժութային ավանդ |
Եթե նույն բանկում ունեք և ՀՀ դրամով և արտարժույթով ավանդ և դրամային ավանդը 7 (յոթ) միլիոն դրամից ավել է |
Եթե նույն բանկում ունեք և ՀՀ դրամով և արտարժույթով ավանդ և դրամային ավանդը 7 (յոթ) միլիոն դրամից պակաս է |
---|---|---|---|---|
Ավանդի երաշխավորման առավելագույն չափը |
16 (տասնվեց) միլիոն ՀՀ դրամ |
7 (յոթ) միլիոն ՀՀ դրամ |
16 (տասնվեց) միլիոն ՀՀ դրամ (երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը) |
7 (յոթ) միլիոն ՀՀ դրամ (երաշխավորվում է դրամային ավանդն ամբողջությամբ և արտարժութային ավանդը` 7 (յոթ) միլիոն դրամի և երաշխավորված դրամային ավանդի տարբերության չափով) |
Եթե Դուք անվճարունակ բանկում ունեք առանձին բանկային ավանդ և միևնույն ժամանակ նույն բանկում ներդրված համատեղ բանկային ավանդի սեփականատեր եք, ապա երաշխավորվում է Ձեր առանձին բանկային ավանդի և համատեղ բանկային ավանդում Ձեր մասնաբաժնի հանրագումարը` Օրենքով սահմանված կարգով և չափով:
Եթե Դուք անվճարունակ բանկի նկատմամբ ունեք խնդրահարույց պարտավորություն, ապա հատուցման ենթակա գումարը կհաշվարկվի Ձեր բանկային ավանդի և խնդրահարույց պարտավորության դրական տարբերության հիման վրա: Խնդրահարույց պարտավորություն է համարվում Ձեր այն պարտավորությունը, որի հիմնական գումարի (կամ դրա մի մասի) մարումը կամ տոկոսների վճարումն ուշացրել եք պայմանագրում նշված ժամկետից 90 օրից ավելի:
Երկու կամ ավելի ավանդատուների համատեղ բանկային ավանդը համարվում է յուրաքանչյուր անձի առանձին բանկային ավանդ ավանդատուի` պայմանագրով սահմանված մասնաբաժնի չափով: Եթե պայմանագրով սահմանված չեն համատեղ բանկային ավանդի ավանդատուների մասնաբաժինները, ապա համատեղ բանկային ավանդն ավանդատուների միջև բաժանվում է հավասարաչափ:
Բանկային ավանդի հատուցումը կատարվում է միայն հայկական դրամով: Արտարժութային բանկային ավանդի դրամական համարժեքությունը որոշվում է հատուցման դեպքը տեղի ունենալու օրվա դրությամբ Կենտրոնական բանկի հրապարակած` արժութային շուկաներում ձևավորված միջին փոխարժեքով:
Ձեր բանկային ավանդը չի հատուցվում, եթե հատուցման դեպքը տեղի ունենալու օրվա դրությամբ այդ ավանդը պակաս է 1000 հայկական դրամից:
Չերաշխավորված բանկային ավանդ
Ձեր բանկային ավանդը երաշխավորված չէ, եթե`
ա) Դուք հանդիսանում եք տվյալ բանկի ղեկավար և (կամ) վերջինիս ընտանիքի անդամ,
բ) Դուք հանդիսանում եք տվյալ բանկում նշանակալից մասնակցություն ունեցող անձ և (կամ) վերջինիս ընտանիքի անդամ,
գ) Դուք, որպես ավանդի սեփականատեր (համասեփականատեր), հրաժարվել եք ավանդի` Ձեր մասի նկատմամբ սեփականության իրավունքից,
դ) Ձեր ավանդն օրենքով և այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով ճանաչվել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված դրամական միջոց, քանի դեռ Դուք հակառակը չեք ապացուցել,
ե) Ձեր ավանդը տվյալ բանկում ներդրվել է բանկային ավանդի ներդրման պահին տվյալ բանկի կողմից հրապարակային պայմանագիր կնքելու առաջարկով նախատեսված նմանատիպ բանկային ավանդների տոկոսադրույքն առնվազն 1,5 անգամ գերազանցող տոկոսադրույքով,
զ) Ձեր ավանդը ներդրված է բանկի` Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս ստեղծված մասնաճյուղերում:
Երաշխավորված ավանդների հատուցման կարգը և ժամկետները
Հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում Հիմնադրամը հայտարարություն է հրապարակում հատուցման դեպքի մասին: Հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող քսաներորդ աշխատանքային օրվանից սկսած Հիմնադրամը անվճարունակ բանկի կամ այլ բանկի միջոցով, սկսում է իրականացնել Ձեր ավանդների հատուցման գործընթացը: Դուք կարող եք գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով պահանջ ներկայացնել ոչ ուշ, քան հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող երեք տարվա ընթացքում: Նշված ժամկետում Ձեր կողմից գրավոր պահանջ չներկայացնելու դեպքում Հիմնադրամի կողմից Ձեր երաշխավորված ավանդի հատուցում չի իրականացվի: Հիմնադրամը պարտավոր է իրականացնել ավանդատուների պահանջներով հատուցումները` գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով պահանջը ներկայացնելու oրվան հաջորդող երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, բացառությամբ Օրենքով նախատեuված դեպքերի:
Երաշխավորված ավանդի գումարի հատուցումից հետո անվճարունակ բանկի հանդեպ Ձեր ունեցած դրամական պահանջը` հատուցված գումարի չափով համարվում է բավարարված: Հատուցման չափը գերազանցող գումարը համարվում է անվճարունակ բանկի պարտավորությունը Ձեր նկատմամբ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ: Ձեր ավանդի հատուցումն առավել սահուն իրականացնելու նպատակով առաջարկում ենք ավանդի ներդրման ժամանակ Ձեր կողմից բանկին տրամադրված տվյալների (անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալներ սոցիալական ապահովության քարտի տվյալներ հասցե, հեռախոսահամար և այլն) ցանկացած փոփոխության դեպքում այդ մասին անմիջապես տեղեկացնել բանկին:

On procedure and terms of the guarantee of deposit compensation
ATTENTION: Before signing the Deposit Agreement please get acquainted with the provisions of this document.
The Guarantor of your deposit is the Deposit Guarantee Fund (hereinafter the Fund). The location of the Fund: 15 M. Khorenatsi Street, Elite Plaza Business Centre, Yerevan 0010 Republic of Armenia, telephone: +374 (10) 58 35 14, Website: www.adgf.am
All the definitions within this Notice are in compliance with the definitions of the Law of Republic of Armenia "On Guarantee of Compensation for the Banking Deposits of Physical Persons" (hereinafter the Law).
Compensation event
Your guaranteed deposit is subject to compensation in the following events:
5.1 If the Bank in accordance with the legislation of Republic of Armenia is recognized as insolvent and the fact of incapacity to repay the deposits, within the terms defined by the agreement and the law, is approved by the Board resolution of the Central Bank of Republic of Armenia (hereinafter the Central Bank); or
5.2. If the bank in accordance with the procedure defined by the legislation of Republic of Armenia is recognized as bankrupt (hereinafter the Insolvent Bank).
The maximum amount and the calculation method of the guaranteed deposit
The calculation method of the guaranteed deposits is defined by the Board Resolution of the
Central Bank no. 261-N dated 26 August, 2008.
ATTENTION: All your deposits in Armenian drams within the same Bank are deemed to be a single
deposit in Armenian drams, except for the unguaranteed banking deposits, and all your deposits in
foreign currency within the same Bank are deemed to be a single deposit in foreign currency,
except for the unguaranteed banking deposits.
In cases when your deposit with the Bank is formed as a result of one or more bank mergers with
the Bank, then each deposit you have in each of the merged bank will be treated as a separate
deposit in the manner stipulated in the law.
The guaranteed limits of the deposits are the following:
The Currency Structure of the Deposit
If you have a deposit only in Armenian drams within the same bank
If you have a deposit only in foreign currency within the same bank
If you have deposits both in Armenian drams and in foreign currency within the same bank and the deposit is more than 7 (seven) mln drams
If you have deposits both in Armenian drams and in foreign currency within the same bank and the deposit is less than 7 (seven) mln drams
The maximum amount of the deposit guarantee
16 (sixteen) million Armenian drams
7 (seven) million Armenian drams
16 (sixteen) million Armenian drams (only the deposit in Armenian drams is guaranteed)
(the deposit in Armenian drams is fully guaranteed and deposit in foreign currency is guaranteed in the amount of the difference between 7 (seven) million Armenian drams and the guaranteed deposit in Armenian drams)
If you have separate banking deposit in the insolvent bank and at the same time you are an owner of joint banking deposit within the same bank, you are guaranteed for the sum of your separate banking deposit and your portion of the joint banking deposit - in accordance to the procedure and the amount stipulated in the Law.
If you have a problematic obligation towards the insolvent bank, the compensated amount is calculated based on the positive difference between your banking deposit and the problematic obligation. The obligation is considered as problematic in case if you have delayed the repayment of its principal amount (or any part of it) or interest amount for more than 90 days after the repayment date stipulated in the agreement.
The joint banking deposit of two or more depositors is considered separate deposit of each depositor in the portion defined by the agreement. If the portions of the depositors of the joint banking deposit are not defined in the agreement, the joint deposit is equally divided between the depositors.
The banking deposit is compensated only in Armenian drams. The dram equivalence of banking deposit in foreign currency is determined by the currency market average exchange rate published by the Central Bank on the day the compensation event has occurred.
Your banking deposit is not compensated if on the date of compensation occurrence the deposit is less than 1000 Armenian drams.
Unguaranteed banking deposit
a) Your banking deposit is unguaranteed if:
b) you have a significant shareholding in the respective bank and (or) its family member,
c) you, as an owner (co-owner) of the deposit waive your right to the respective portion of the deposit,
d) your deposit has been qualified as proceeds generated from criminal activity unless you prove to the contrary,
e) your deposit has been placed with the respective bank at an interest rate exceeding 1.5 times the interest rate stipulated by the public agreement of the bank for similar deposits,
f) your deposit is placed with a branch of the respective bank established outside the Republic of Armenia.
The procedure and the terms on compensation of the guaranteed deposits
Within three days following the day of compensation event the Fund publishes the announcement on the compensation event. Starting from 20th business day following the day of compensation event the Fund through the insolvent bank or any other bank starts the process of compensation of your deposits. You may file a written or electronic claim no later than within three year period following the day of compensation event. If you don't file a written claim within the mentioned period, the Fund will not compensate your guaranteed deposit. The Fund must pay the compensations claimed by the depositors within three business days following the filing the written or electronic claim except in the cases stipulated by the Law.
After the compensation of the guaranteed deposit your monetary claim against the insolvent bank is deemed to be satisfied in proportion of the repaid amount. Any outstanding amount in excess of the maximum repayment limit is deemed to be the liability of the insolvent bank to you.
ATTENTION: For smooth processing of the compensation of your deposit it is recommended to immediately inform the bank about any changes in the data (ID/passport details, details of Social Card, address, telephone number, etc.) provided to the bank.